Kam do Tuniska a Djerbu

Amazing Travel - Specialista na Tunisko a Djerba

V dubnu jsme se zúčastnili studijní cesty - okruh Tuniskem a Djerbou , kde jsme postupně navštěvovali českými klienty nejnavštěvovanější hotely a udělali jejich prohlídky včetně jejich okolí, abychom Vám - našim klientům pomohli nabídnout co nejkvalitnější ubytování.

Termíny od května až do října !!

 

Informace o Tunisku

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v Tunisku, čeká vás nejen moře a dlouhé písčité pláže, ale také významné památky, z nichž některé jsou zapsány na seznamu UNESCO. Také byste si neměli nechat ujít proslulá tuniská tržiště, místní speciality nebo návštěvu míst, kde se točily Hvězdné války.

Tunisko společně s Alžírskem a Marokem tvoří zeměpisnou a historickou jednotku, kterou Arabové nazývají Magreb (Západ). Na severu a východě je země omývána Středozemním mořem, na západě sousedí s Alžírskem a na jihu s Libyí.

Země má velmi členitý povrch, který lze rozdělit do čtyř velmi odlišných oblastí: hornatý sever, stepi ve vnitrozemí, poušť na jihu a Sahel (pobřeží) na východě. Suchá jižní část země leží už na pokraji Sahary. Jednotlivé oblasti mají značně odlišné podnebí.

Na severu převládá mírné středomořské, směrem do vnitrozemí nastupuje kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Na jihu panuje typické saharské podnebí s letními teplotami přes 30 °C.

Rozhodně nevynechejte

zříceniny Kartága, Tunisko

Snad žádný návštěvník Tuniska by neměl zapomenout navštívit zříceniny Kartága. To, co uvidí, není ovšem punské Hannibalovo město, ale pozůstatky staveb z pozdního římského období s proslavenými Antoniovými lázněmi. Program na záchranu této jedinečné památky vyhlásilo UNESCO až v roce 1972.

město Sidi Bou Said, Tunisko

Typicky středomořský ráz má městečko Sidi Bou Said, zvané bílá perla nebo také Saint Tropez Tuniska, vyhledávané místo básníků, malířů, hudebníků a dalších umělců. Asi 12 kilometrů od Sousse leží přístavní město Port el Kantaoui, kam vás z centra Sousse zaveze turistický vláček.

Nejdůležitější památkou Kairouanu je čtvrtá nejvýznamnější mešita na světě (po Mekce, Medině a Jeruzalémě). Kromě Velké mešity tu najdeme i Aghlábovské nádrže, považované za nejvýznamnější hydrotechnické stavby středověku.

V Matmatě se těší pozornosti turistů starobylá jeskynní obydlí troglodytů. Tato obydlí nikde jinde v Tunisku neexistují a jsou i světovým unikátem. Právě zde byly natáčeny některé z epizod kultovního filmu Hvězdné války. Obydlí jsou vyhloubena z boku nebo z vrchní strany kopce a jejich počet se odhaduje na 700 - 150 až 200 z nich je dosud obydleno.

mešita v Kairouanu, Tunisko

Z několika turistům přístupných oáz jmenujme alespoň Tozeur s unikátní architekturou. Kromě ní upoutá Tozeur návštěvníky i tradičním oblečením žen s černým závojem haik zdobeným modrým či bílým pruhem. V oáze se pěstují vynikající datle.

Amfiteátr v El Jemu je třetí největší koloseum na světě a nejvýznamnější římská památka na africkém kontinentě. Po tisíciletích slouží amfiteátr opět kultuře. Informujte se, zda právě v době vaší návštěvy se v El Jemu nekoná nějaký festival symfonické hudby. El Jem je zařazen do seznamu světových památek UNESCO.

Amfiteátr v El Jemu, Tunisko

Kdo chce navštívit Medinu, nemusí se hned vypravit do centra islámu - Saúdské Arábie. Medina, staré město, je totiž srdcem každého arabského města. Tvoří ji množství úzkých spletitých uliček a tržišť s malými maurskými kavárničkami, kde si můžete i zakouřit z vodní dýmky.

Nejkrásnější tuniskou medinu můžete najít v hlavním městě Tunisu, kde je její dominantou proslulá Mešita olivovníku.

Kam se vydat

Hammamet / Hammamet Yasmine

město Hammamet, Tunisko

Oblíbené středisko s desítkami hotelů podél dlouhé písečné pláže. Za návštěvu zde určitě stojí mezinárodní kulturní středisko, postavené podle vzoru starého římského amfiteátru. Hotely nabízejí dobré možnosti ke sportování a pro milovníky golfu jsou zde dvě 18jamková hřiště.

Sousse

Sousse, Tunisko

Sousse je často označováno za perlu země. Jako ve většině tuniských měst tvoří i v Sousse jeho jádro medina s pevností Ribat a mešitou. Dlouhá písečná pláž patří k nejkrásnějším v celém Tunisku.

Skanes / Monastir

Skanes, turistická zóna s mnoha hotely a písečnými plážemi, se nachází blízko města Monastir. Bývalý charakter si zachovala pouze část starého města. Je zde tradiční trh - súk, mnoho kaváren, restaurací a barů, přístav jachet a výborné golfové hřiště.

Může se hodit

K zážitkům z návštěvy exotické země nepochybně patří i ochutnávka místní kuchyně. Typická tuniská je založena na zelenině a olivovém oleji, na jídelních lístcích najdeme pokrmy z mořských plodů, ryby, skopové, jehněčí, hovězí a drůbeží maso.

Národním jídlem je kuskus na mnoho způsobů. Připomíná hrubozrnnou krupici, vyrábí se z pšeničné nebo ječné mouky. Omáčka se připravuje z masa, drůbeže či ryb, rajčatového protlaku, harisy a zeleniny. Pokrm se připravuje ve speciální nádobě zvané kuskusiéra. Pokrmy je nejlépe zapíjet oblíbeným mátovým čajem.

trhy, Turecko

Mezi suvenýry, které si turisté z Tuniska nejčastěji odvážejí, patří kožené výrobky, koberce, vodní dýmky, tradiční tuniské oblečení, šátky a v poslední době stále oblíbenější oblečení pro břišní tance. Z potravin a nápojů jsou to olivy, datle, olivový olej, chalva, zelený čaj, harisa - pálivá pasta z chili papriček, víno, thibarine - datlový likér a bougha - pálenka z fíků.

Ti, kdo se rozhodli vrátit se z dovolené dokonale osvěženi, mohou navštívit některé z thalassoterapeutických center (thalassa = řecky moře), která jsou součástí mnoha tuniských hotelů.

 

Tipy na hotely v Tunisku

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány ve středisku Djerba. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce https://www.amazing-travel.cz/tunisko-a-djerba

 

 

 

 

Ostrov Djerba

Ostrov Djerba je ostrovem dvou význačných rysů, které je potřeba při výběru dovolené vzít v úvahu.

První je ten, že na Djerbě nic není. Tedy skoro nic. Téměř by se dalo říci, že je to holá placatá pustina (nejvyšší vrchol má 53 metrů), kde je občas nějaký ten strom, ale jinak nic. Takže pokud hledáte aktivní dovolenou, kdy budete jezdit po okolí a poznávat památky, zajímavosti a cizí kulturu, tak Djerba pro Vás asi nebude to pravé.

Na druhou stranu, to, že zde téměř nic není, a že jste odkázáni hlavně na Váš hotelový komplex, má za následek velmi nízké ceny. Druhým rysem jsou tedy luxusní a dobře vybavené hotelové komplexy nabízející exotickou dovolenou za ceny průměrného hotelu a prostředí třeba v Řecku či Bulharsku. V roce 2010 se například čtyřhvězdičkový hotel s all inclusive, palmami v zavlažované zahradě, bazény a luxusním vybavením prodával okolo 15.000 – 20.000,- Kč. A to vše u dlouhé pláže s jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do vody.

Pokud tedy hodláte o dovolené relaxovat a je pro Vás důležité hezké okolí zavlažovaných zahrad s velkými bazény a krásná písečná pláž s prima mořem, je Djerba pro Vás jako stvořená.

Poloha Djerby

Djerba je ostrov relativně malý. Má asi 30kilometrů  x 20 kilometrů (přesně má 514 kilometrů čtverčních) a délka pobřeží je okolo 125 kilometrů. Na Djerbu je možné se dostat třemi zůsoby – je zde mezinárodní letiště Airport Djerba Zarzis (IATA: DJE, ICAO: DTTJ), na jihozápadě je trajekt (z pevniny z města Jorf je to po moři asi 2,5 kilometru, na Djerbě se přístav jmenuje Ajim) a na jihovýchodě spojuje Djerbu s pevninou silnice. Není zde most, ale jedná se asi o 6,5 kilometru dlouhý násep. Kdysi ho tu vybudovali již Římané, ale nyní se jezdí po náspu novém, vybudovaném kousek vedle.

Na ostrově je několik měst a vesnic. Kromě hlavního města Houmt Souk, které leží na severním pobřeží, se nachází vše uprostřed ostrova. Letoviska, kam se na Djerbu jezdí, jsou pak pojmenována dle jejich blízkosti. Jedná se hlavně o letovisko Midoun (občas se toto místo označuje také Sidi Mahrez) a letovisko Aghir, které je sice u pobřeží trochu blíže, ale nečekejte zde nějakou původní zástavbu nebo malebnou vesničku. Je to spíše název pro místo než vesnici/městečko.

Na jihozápadě je pak městečko Gualella a kousek západně od něj je pak Ajim. Jsou zde pak ještě asi další dvě nebo tři městečka, ale ty už jsou ve vnitrozemí úplně

Hotelové komplexy se táhnou podél celého pobřeží. Cestovky často označují jako místo pobytu Djerba, ale jezdí se hlavně na jihovýchod, kde je městečko Aghir, na jihozápad, kde je Midoun a na sever k Houmt Souk. Na jihu a na západě zatím prakticky žádná letoviska nebo hotely nejsou. Vše se soutředí do oblasti mezi Aghir a Houmt Souk.

Pláže Djerby

Pláže na Djerbě jsou úchvatné. Téměř všude u turistických komplexů jsou dlouhé a široké písečné pláže, které jsou lemovány palmami a nabízejí krásné a čisté moře. Vstup do vody bývá pozvolný, pláže jsou vhodné i pro děti či špatně pohyblivé turisty. Co se týká čistoty pláží, tak většina hotelů si přilehlé pláže čistí a udržuje. Samozřejmostí je zde nabídka lehátek, slunečníků i vodních sportů.

Západní a jihozápadní pláže jsou spíše pusté a můžete je navštívit v rámci výletu po ostrově.

Co na Djerbě

Na Djerbu turisté hlavně jezdí si užívat kombinace hezkého moře, exotických pláží a nabídky luxusních hotelových komplexů s velkými bazény a veškerým vybavením. Můžete si zde najít své místečko a jen si tak užívat klidu a pohody a relaxovat. Pokud by Vás to však přestalo bavit, nějaká ta zajímavost se na Djerbě určitě najde a výlet není problém. Djerba je ostrov malý, všude se dostanete za chvilku. Ať už hromadnou dopravou, na organizovaném výletě nebo si půjčíte auto či skútr. Ani jedno není problém a určitě zklamáni nebudete. Mezi nejčastější tipy na výlety patří město Houmt Souk se svými trhy a dalšími zajímavostmi či město Midoun. Dalšími tipy pak je například krokodýlí farma nebo vnitrozemská města a vesnice, kde se často vystavují a prodávají místní výrobky. Například Guellala je proslavená výrobou hrnčířských výrobků, je zde i malé muzem.

Poloha Djerby – výhody a omezení

Djerba leží až dole na jihu u Lybie. Oproti severní části Tuniska zde není moc zeleně, už zde začíná spíše pouštní charakter krajiny. Pokud byste chtěli poznávat památky jako jsou třeba xxx, je to hodně daleko.

Na druhou stranu, Djerba je velmi blízko Sahary. Pokud byste tedy chtěli během Vaší dovolené navštívit Saharu, je Djerba ideální – poušť začíná pouze necelých 100 kilometrů odsud.

Tipy na hotely na Djerbě

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány ve středisku Djerba. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce https://www.amazing-travel.cz/tunisko-a-djerba