Dovolená na Kypru

Dovolená na Kypru

 

video o Kypru zde: https://youtu.be/0CxIPyriX9U

 

Kypr (Kyperská republika) leží ve východní části Středozemního moře. Je to třetí největší ostrov ve Středozemním moři po Sicílii a Sardinii. Nachází se 113 kilometrů jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží. Geograficky náleží k Asii, kulturně však k Evropě. Na Kypru se používají dva úřední jazyky: řečtina a turečtina.

Kypr je rozdělen na dvě části - severní tureckou a  jižní řeckou. V každé z těchto částí se udržují jiné tradice a zvyky a stejně tak jiná pravidla. Ani do jedné z částí není nutné vízum.

Dovolená na Kypru

Kypr je jako stvořený pro klidnou a pohodovou dovolenou na kilometrech písčitých, ale také i skalnatých a oblázkových plážích. Naleznete zde také desítky skrytých zátok a nedotčených pláží pro nerušené soukromí. Po prohřátí na pláži a koupání můžete vyrazit na výlet do hor, na safari, projet se podél ostrova lodí, anebo se vydejte do některého z aquaparků.

Na své si zde přijdou nejen milovníci pohody a klidu, ale hlavně sportovně zaměření turisté. Naleznete zde perfektní podmínky a možnosti nejen pro golf, jachting, tenis, jízdu na koni, ale také pro turistiku, cyklistiku a horolezectví. Nezanedbatelnou součástí jsou vodní sporty, jako je potápění, jízda na vodním skútru, na padáku za motorovým člunem či potápění.

Last minute zájezdy

Vyberte si z nabídky last minute zájezdů například od německých CK!

Víza - režim vstupu

Ke vstupu do Kyperské republiky slouží dvě mezinárodní letiště v Larnace a Pafosu (pro charterové lety) a přístavy v Limassolu a v Larnace. Občané ČR se na území Kyperské republiky musí zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu (hotelová či obdobná ubytovací zařízení provádějí registraci turistů automaticky). Vstup na území Kypru přes letiště a přístavy na území nekontrolovaném vládou Kyperské republiky (tj. území tzv.“Severokyperské turecké republiky“) je považován za nelegální. Turisté z ČS EU se na přechodech z jižní do severní části a zpět mohou prokazovat pouze národním občanským průkazem. (Zdroj: www.mzv.cz)

Počasí na Kypru

Kypr je doslova rájem pro všechny milovníky slunce a tepla. Od dubna až do října zde svítí v průměru 11 hodin denně a pro celý Kypr je typické středomořské podnebí, tedy dlouhé léto a mírná, krátká zima. V nejteplejších měsících, tedy červenci a srpnu, je zdejší teplota vody až neuvěřitelných 28 stupňů.

Nejzajímavěší místa na Kypru

Larnaka
Se nalézá nedaleko mezinárodního letiště a navštívit zde můžete nejstarší kostel na ostrově a za městem zbytky larnackého akvaduktu.

Ayia Napa
Pokud jste milovníkem zábavy a ruchu, je toto to pravé místo pro vás. Zde to vždy žije. Neměli by jste jej ale minout ani jako turista toužící po památkách a historii, protože právě zde se v centru města nachází klášter z 16. století.

Limassol
Nejdůležitějším přístavem ostrova, které zaujme svým muzeem středověku, mešitami, ale také malým hradem, který je přímo v centru města.

Pafos (Paphos)
Překrásné pláže v okolí moderně založeného města, které se honosí ale také historickými stavbami, jako je královská hrobka, anebo několik pozůstatků římských staveb.

Nikósie
Hlavní město Kypru se zachovalými hradbami a celou řadou památek. Město protíná linie severní a jižní části ostrova. 

Troodos
Nejvyšší pohoří Kypru poseté krásnými malebnými vesničkami. Na nejvyšší hoře ostrově - Olympus - je dokonce možné v zimě i lyžovat.

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně je prakticky kuchyní řeckou. I zde nechybí především zelenina, maso, sýry, olivový olej, víno, ryby, atd.

Mezi typická kyperská jídla bezesporu patří Halloumi (zapečený grilovaný sýr se zeleninou a chlebem), Moussaka (vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor
zalité bešamelovou omáčkou), Pastisjo (nákyp z mletého masa, makaróny a bešamelu), Souvlaki (špíz z několika druhů masa), Pita a samozřejmě také Gyros a kebab.

Typickým alkoholem je Ouzzo a kyperská brandy. Z piv je nejdoporučovanější Keo a Carlsberg. Voda je na celém Kypru pitná, snadno koupíte též vodu balenou.

Doprava na Kypru

Na Kypru můžete cestovat autobusem, taxíkem, anebo si půjčit auto či motorku.

Autobusy mají omezený provoz a jsou místa, kam zajíždí je jednou denně.

Nejlepším způsob pro cestování po Kypru je půjčit si auto. Buď přímo na letišti, anebo anebo v kterémkoliv větším městě anebo turistickém letovisku. Populární jsou také půjčovny motocyklů, které jsou především levnější alternativnou a půjčovné může být až třikrát levnější, než tomu je u automobilu.

Pozor - na Kypru se jezdí vlevo!

Zdraví a očkování

Pro pobyt na Kypru není doporučeno žádné očkování. V zemi se nevyskytují žádné z neobvyklých nemocí.

Voda je ve všech místech pitná, pouze vodu z přírodních zdrojů (potůčky, prameny, studánky, se doporučuje krátce převařit.

Zdravotnická péče je na dobré úrovni, ale pro turisty je tato péče hrazená.

Lékárby jsou označené červeným anebo zeleným křížem a seženete v nich standardní sortiment léků.

Tak jako pro všechny cesty do zahraničí, i pro cestu na Kypr doporučujeme mít sjednané dobré pojištění.

 
 

Důležité informace

Rozloha: 9 251 km2
Hl. město: Nikósie
Čas. pásmo: +1
Počet obyv.: 1 120 489 (2011)
Měna: Euro (EUR)
Kurz: 1 EUR = 27,0250 Kč Aktuální kurz: www.kurzy.cz
Předvolba: +357
Víza: Ne

Naše nabídka

Skvělá nabídka za super cenu. Oblíbená turistická destinace Evropanů.

Česká ambasáda

Velvyslanectví Nikósie

Embassy of the Czech Republic

18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia

Telefon:
+357/22421118, 22314058

Fax:
+357/22421059

Nouzová linka
+357/99356380

E-mail:
nicosia@embassy.mzv.cz

Web:
www.mzv.cz/nicosia

Vedoucí úřadu:
Ing. Helena BAMBASOVÁ

Funkce VZÚ:
Diplomatická působnost diplomatická a konzulární pro Kyperskou republiku